React Native Nedir?

Facebook geliştiricilerinin ortaya çıkardığı React Native, kısaca özetleyecek olursak JavaScript ile Android ve IOS tabanında ortak (Native) uygulama geliştirmemize imkan sağlayan bir platformdur.

Facebook geliştiricilerin başlattığı akım ile birlikte ortaya çıkan React, Javascript kütüphanesini kullanarak native uygulamalar geliştirmemize olanak sağlar. React dışında da bir çok Native uygulamlar mevcut, genellikle diğer native uygulamalar View mantığıyla çalışır. React Native’in diğer uygulamalardan farkı ise Facebook React Native Githup’unda yazdığı gibi React Native ile javascript ile hazırlanmış bir uygulama değil. IOS için swift ile hazırlanmış, Android için ise java dili ile yazılmış gibi bir uygulama çıkarırsınız. Oldukça iddialı bir cümle bana göre de. Ama çalıştığım kadarıyla oldukça da başarılı bir cümle.

2000 li yılların başlarında yazılım geliştirirken yani bizim dönemimizde (Bu cümleyi yazarken artık yaşlandığımı hissettim 🙂 ) yazılım dünyası .Net ci ve PHP ci diye ikiye ayrılırdı. RAP veya ROCK müzik sevenler gibi birşey di ozamanlar. .Net cilere burjuva Microsoft çocuğu, PHP cilere ise özgürlükçü asi gençlik gözüyle bakılırdı. Haklılık paylarıda vardı tabiki .NET ‘in o zaman Bilge Adam kurslarında fahiş fiyatlara pazarlanırdı. Günümüzde ise yazılım dünyası Androidciler ve IOS cular olmak üzere iki grubu ayrılmış durumda enerjisi olan genç yazılımcılar bu akıma kapılıp her ikisi için Java veya Swift öğrenip yazılım geliştirebilirler. Ama sizde benim gibi artık yeter bir taşla iki kuş vurma zamanı diyorsanız React Native tam sizlere göre. Şimdiden başarılar…

React Native’in ile ilgili tüm detaylara ve içeriklere aşağıdaki web adresinden ulaşabilirsiniz.

http://facebook.github.io/react-native/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.