Fatih ALKAN

fatih alkan fotoğrafİstanbul/Fatih’te 1987 yılında doğdu. Kartalda büyüdü. İlk bilgisayarla 1994 yılında tanıştı. Sega oyunlarıyla başlayan bilgisayar macerası büyük bir tutkuya dönüştü. 2006 yılında Konya/Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümüne başladı. 2008 de İstanbul’a döndüğünde bir yıl boyunca bilgisayar öğretmenliği görevinde bulundu. Bu yıl sürecinde MCPD eğitimi alarak. .Net’e olan merakını geliştirdi. 2010 yılından 2012 yılına kadar kurumsal bir şirkette Yazılım Geliştiricisi statüsünde çeşitli yazılım projeleri geliştirdi. Kendini forever student olarak tanımlayan Fatih Alkan son olarak 2015 yılında Istanbul/Fatih Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) mezun olmuştur. Şimdi ise Orman Genel Müdürlüğünün ARGE kuruluşu olan Marmara Orm. Arş. Ens. Müd.’de Bilgisayar Mühendisi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Gençlik Meclisi bünyesinde yürütülen Coding İstanbul projesinin kurucusudur. Alanında bir ilk olan bu proje ile 7-12 yaş arası çocuklara kod öğrenimi konusunda bir farkındalık yaratmak amaçlanmıştır. Bu alanda ki tecrübelerinden faydalanarak Coding 101 Kodlama Öğreniyorum (Dörtrenk Yayınları) adında çocuklara programlamayı öğretmeyi ve sevdirmeyi amaçlayan bir kitap yayınlamıştır.

Tarihe ve tarih kitaplarına çok ilgilidir. Siyasete olan merak ise Rizeli olmasından kaynaklanır 🙂 Uzay ve uzay teknolojisine çok merakı vardır. En büyük hayallerinden biri Yuri Gagarin gibi uzaya çıkmaktır. ODTU Uzay Mühendisliğinin kapısından dönmüştür. Çeşitli sporlarla uğraşmıştır özellikle doğa sporları trekking, dağcılık gibi bir dönem badminton ve boks oynadı o dönemlerde atletizm hakimliği yapmıştır. Şimdi ise yola bisikleti ile devam etmektedir. İstanbul’un herhangi bir yerinde yanınızdan geçen bisikletliye artık bir daha bakın o kişi alkanfatih olabilir. En zevk aldığı tatil türü teknolojiden ve insanlardan uzak doğanın içinde kamp hayatı yaşamaktır.

Fotoğrafçılığa ve kitaplara çok büyük bir merakı vardır. Asla bir fotoğrafçı değildir sadece fotoğraf çekmesini çok seven birisidir. Kendisi tam bir İstanbul aşığıdır. Galatasaray tutkusu çok farklıdır. Bazen tipik Karadenizlidir (Aslen Rizelidir). Rock müziği dinlemeyi sever.

Şimdi size Bir Yazılımcının Seyir Defterinden Notlar altında makaleler paylaşmaktadır.