WEB API Nedir?

Web API’nin ne olduğunu anlamadan önce API (Application Programing Interface) nedir ona bakalım.

Wikipedia’nın API Tanımına göre: Bilgisayar programlamada, bir uygulama programlama arayüzü (API), yazılım ve uygulamalar oluşturmak için bir dizi alt rutin tanım, protokol ve araçtır.

Basit bir ifadeyle API, programcıların bir uygulamanın, işletim sisteminin veya diğer hizmetlerin belirli özelliklerine veya verilerine erişmesine izin veren bir dizi işleve sahip bir tür arabirimdir.

Adından da anlaşılacağı gibi Web API, web üzerinden HTTP protokolü kullanılarak erişilebilen bir API’dir. Bu bir kavramdır, teknoloji değildir. Java, .NET vb. farklı teknolojileri kullanarak Web API oluşturabiliriz. Örneğin, Twitter’ın REST API’leri, twitter’ın yeteneklerini kendi uygulamamıza entegre edebileceğimiz verileri okumak ve yazmak için programlı erişim sağlar.

ASP.NET Web API Nedir?

ASP.NET Web API, web, windows, mobil vb. farklı platformlardaki farklı uygulamalarda erişilebilen HTTP tabanlı hizmetler oluşturmak için genişletilebilir bir framework’tür. ASP.NET MVC web uygulamasıyla aşağı yukarı aynı şekilde çalışır, tek farkı verileri html görünümü yerine yanıt olarak göndermesidir. Bir web hizmeti veya WCF hizmeti gibidir, tek farkı yalnızca HTTP protokolünü desteklemesidir.

ASP.NET Web API Özellikleri

  • ASP.NET Web API, RESTful hizmetleri oluşturmak için ideal bir platformdur.
  • ASP.NET Web API, ASP.NET üzerine inşa edilmiştir ve ASP.NET request/response (istek/yanıt) işlem hattını destekler.
  • ASP.NET Web API, HTTP verb’leri metot adlarına eşler.
  • ASP.NET Web API, farklı response verisi biçimlerini destekler. JSON, XML, BSON biçimi için yerleşik destek.
  • ASP.NET Web API, IIS’de, Kendi kendine barındırılan veya .NET 4.0+’yı destekleyen başka bir web sunucusunda barındırılabilir.
  • ASP.NET Web API framework’ü, Web API sunucusuyla iletişim kurmak için yeni HttpClient içerir. HttpClient, ASP.MVC sunucu tarafında, Windows Form uygulamasında, Konsol uygulamasında veya diğer uygulamalarda kullanılabilir.

Rest API Nedir?

Rest (Representational State Transfer), Server (Sunucu) ve Client (İstemci) arasında veri alışverişini sağlayan bir mimari modeldir. Rest API de Rest mimarisinin kullanımıyla web hizmetleri arasında veri alışverişini sağlayan uygulama ara birimidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir