macOS ile .NET Core Geliştirmek (makale-1: macOS .NET Core SDK ve Visual Studio Kurulumu)

Bildiğiniz üzere Microsoft .NET Core ile birlikte biz yazılım geliştiricilere farklı platformlarda uygulama geliştirme imkanı sunmuştur. Bende bu amaç doğrultusunda sizlere kendi MacBook bilgisayarımdan, Mac OS işletim sisteminde nasıl Microsoft .NET yazılımı geliştirebileceğimizi ve bunun için gerekli olan bileşenlerin nasıl kurulucağını adım adım anlatacağım. Bu yazı serim 3 makaleden oluşmaktadır. Makale-1: .NET Core SDK ve Visual Studio Kurulumu, Makale-2: Docker, MsSQL Server ve Visual Studio Code Kurulumu, Makale-3: İlk .NET Core Programım.

.NET Core ile ilgili detaylı bilgi için aşağıda bulunan link üzerinde .NET Core Nedir? Makalemi okuyabilirsiniz

.NET Core Nedir?

https://alkanfatih.com/net-core-nedir/

.NET Core SDK Kurulumu

.NET Core SDK, birçok farklı türde uygulama oluşturmak için ücretsiz, platformlar arası, açık kaynaklı bir geliştirici platformudur.

1) Aşağıdaki linki kullanarak Microsoft’un .NET Core SDK indirme sayfasına gidiniz.

https://dotnet.microsoft.com/download

Bu alanda macOS işletim sistemi sekmesinden .NET 5.0 veya .NET Core 3.1 indirebilirsiniz. .NET 5.0 en güncel sürümüdür. .NET Core 3.1 ise LTS (Long Term Support) dediğimiz uzun süreli destek verecek olan ve popülerdesini koruyan SDK’dır.

2) İndirilen kurulum dosyamıza tıklayarak SDK Kurulumuna geçiyoruz. Gerekli kurulum adımlarını takip ederek SDK kurulumumuzu tamamlıyoruz.

Visual Studio Kurulumu

Visual Studio, Microsoft tarafından geliştirilen herhangi bir platform ve dil için uygulama geliştirmeyi kolaylaştıran tümleşik bir geliştirme ortamıdır.

Bilindiği üzere Visual Studio .NET geliştirinler için olmazsa olmazı olan bir editördür. .NET’in yaptığı açılım ile birlikte daha önceleri sadece Windows üzerinde çalışan Visual Studio programıda macOS işletim sistemi içinde hizmet vermeye başlamıştır. 

1) Aşağıda linki kullanarak macOS için uyumlu olan Visual Studio’yu indirelim.

https://visualstudio.microsoft.com/tr/

Yukarıdaki linki inclediğimizde karşımıza üç seçenek çıkmaktadır.

  • Windows için Visual Studio: Tüm özellikleri içeren IDE ile tüm platformlar için kodlama, hata ayıklama, test etme ve dağıtma.
  • Visual Studio Code: Tüm işletim sistemlerinde (Linux ve MacOS) düzenleme ve hata ayıklama.
  • Mac için Visual Studio: .NET kullanarak iOS, Android ve web için uygulama ve oyunlar geliştirin. Biz üçüncü seçenek ile yola devam ediyoruz.

Biz üçüncü seçenek olan “Mac için Visual Studio” ile yola devam ediyoruz.

2) İndirilen kurulum dosyamıza tıklayarak kuruluma geçiyoruz.

3) Gerekli olan güncellemeler ve diğer SDKları kontrol ediyoruz. “.NET Core” seçimi ile yola devam ediyoruz. Dip Not: “Visual Studio kurulumu yaparken Mac üzerinde XCode kurulu değilse sizlere Xcode kurmanız için uyarı verecektir. .NET geliştirmede XCode’a ihtiyaç bulunmadığından dolayı bu kurulumu gerçekleştirmenize gerek yoktur.” 

4) Kurulum tamamlandıktan sonra Visual Studio otomatik olarak başlatılacaktır. Eğer başlamadıysa Launchpad üzerinden başlatabilirsiniz. Mac için kurduğumuz Visual Studio windows’taki arayüzüne oldukça benzerdir. Karışımıza ilk çıkan pencere, Yeni bir proje oluşturduğumuz veya varsa daha önceden oluşturduğumuz projeleri erişebildiğimiz alandır. Buradan yeni diyerek devam ediyoruz.

5) Karşımıza çıkan Yeni Proje alanından geliştirmek istediğimiz proje türüne göre şablon seçimi yaparak yolumuza devam ediyoruz. Burada resimde de gördüğünüz üzere Web ve Konsol sekmesinden veya Diğer sekmesinin altında bulunan .NET sekmelerini kullanarak oluşturmak istediğiniz proje türünü göre seçiminiz yapıp proje yazım aşamasına geçiyoruz.

Ve böylece .NET geliştirmek için gerekli olan .NET Core SDK’sını ve en popüler yazılım geliştirme editörü olan Visual Studio’yu kurmuş oluyoruz. Bir sonra ki makalemizde ise dinamik .NET uygulamaları geliştirmek için gerekli olan dünyanın en popüler veri tabanı sistemi MsSql Server’in Docker üzerinden kurulumunu ve veri tabanı tasarlamak için kullandığımız MsSql Server Management Studio yerine Visual Studio Code üzerinden veri tabanı tasarlamayı işleyeceğiz.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir