Git Repolarını Düzenleme ve Visual Studio’da Branch’ları Karşılaştırma

Git Changes penceresi, kodunuzdan uzaklaşmak zorunda kalmadan kod yazarken Git ile etkileşim kurmanın sorunsuz bir yolunu sunar. Ancak Git reponuza odaklanmanın daha mantıklı olduğu zamanlar vardır. Örneğin, ekibinizin ne üzerinde çalıştığına dair iyi bir şekilde görüntülemek veya bir hatayı araştırmak için iki işlemi aynı anda karşılaştırmanız gerekebilir.

İşte tüm bu işlemleri GitHub veya Azure DevOps gibi seçtiğiniz Git sağlayıcısıyla uzaktan yönetebilirsiniz.

Local ve Remote Branch’ları Görüntüleyin

Görüntülemek için View (Görünüm) menüsünde Git Reposu’nu seçerek Git Reposu penceresini açın. (veya Ctrl+0, Ctrl+R kısayolunu kullanabilirsiniz). Git Changes penceresinde ve durum çubuğunda outgoing/incoming bağlantıları seçerek Git reposu penceresine de erişebilirsiniz.

Git Reposu penceresi, yukarıdaki ekran görüntüsünde numaralandırıldığı gibi üç ana bölüm içerir:

Branches: Git, kullanıcıların branch’lar aracılığıyla kodlarıyla çoklu görev yapmalarını veya deneme yapmalarını sağlar. Aynı anda birden fazla özellik üzerinde çalışıyorsanız veya çalışma kodunuzu etkilemeden yeni fikirleri keşfetmek istiyorsanız, branch size oldukça yardımcı olacaktır.

Graph: Bu bölüm branch’ınızın durumunu görselleştirir. Üç alt bölümü vardır.

  • Incoming: ekibinizin katkıda bulunduğu incoming (gelen) commits gösterir.
  • Outgoing: hala göndermediğiniz local commit’lerinizi gösterir.
  • Local History: local reponuz tarafından track (izlenen) edilen geri kalan commitlerinizi gösterir.

Commit: Graph (Grafik) bölümünde herhangi bir commit’in seçilmesi ile ayrıntılarını açar. Bu commit’in getirdiği değişiklikleri/farklılıkları kontrol edebilirsiniz.

Alt+Up yön veya Alt+Down yön kısayolları, bu bölümler arasında geçiş yapmanızı sağlar. Branch’ınızı değiştirmek zorunda kalmadan herhangi bir locak veya remote branch’a göz atabilirsiniz. Odaklanmak istediğiniz bir commit bulduğunuzda, işlemi farklı bir sekmede açmak için Yeni Sekmede Aç düğmesini seçebilirsiniz.

Commitleri Karşılaştırın

Branch’larınızda ki herhangi iki commit’i karşılaştırmak için, karşılaştırmak istediğiniz iki commit’i Ctrl tuşunu kullanarak seçin. Ardından, bunlardan birine sağ tıklayın ve Compare Commits (Commitleri Karşılaştır’ı) seçin.

Bir Commit’den Branch Oluşturma

Visual Studio’da, önceki commit’lerden branch’lar oluşturmak için Git Reposu penceresindeki Git Graph (Git Grafiği) bölmesini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, yeni bir branch oluşturmak istediğiniz commiti sağ tıklayın ve ardından New Branch’ı seçin.

Branch’ları Karşılaştırın

Branch’ları karşılaştırmak, bir pull isteği oluşturmadan, merging (birleştirmeden) ve hatta bir branch deleting (silmeden) önce yardımcı olabilecek iki branch arasındaki farklara genel bir bakış sağlar.

Kullanımda olan Branch’ınızı Visual Studio’yu kullanarak diğer branch’larla karşılaştırmak için durum çubuğunda barındırılan branch seçiciyi ve karşılaştırılacak herhangi bir local veya remote branch’ı seçmek için Git değişiklikleri araç penceresini kullanabilirsiniz. Hedeflediğiniz branch’a sağ tıklayın ve Compare with Current Branch (Mevcut Branch ile Karşılaştır’ı) seçin.

Checkout Commits

Bir commit’i kontrol etmek birçok yönden faydalı olabilir. Örneğin, reponuzun geçmişinde kodunuzu çalıştırabileceğiniz veya test edebileceğiniz önceki bir noktaya geri dönmenizi sağlar. Remote bir branch’dan (örneğin, bir iş arkadaşınızın branch’ı) kodu incelemek isterseniz de yardımcı olabilir.

Visual Studio’da önceki bir commit’i kontrol etmek için Git Reposu penceresini açın, geri dönmek istediğiniz commit’e sağ tıklayın ve checkout (–detach) seçin. Visual Studio, bir commit’i teslim alarak ayrılmış bir HEAD durumunda olacağınızı açıklayan bir onay iletişim kutusu gösterir. Yani, reponuzun HEAD’i bir branch yerine doğrudan bir commit’e işaret edecektir.

Artık bağımsız bir head durumunda olduğunuza göre, kodunuzu çalıştırıp test etmekten ve hatta değişiklikleri keşfedip uygulamaktan çekinmeyin. Keşfetmeyi bitirip branch’ınıza geri dönmek istediğinizde, mevcut bir Branch’ı kontrol ederek değişikliklerinizi iptal etmeyi veya önce yeni bir branch oluşturarak değişikliklerinizi korumayı seçebilirsiniz.

Bir pull talebini hızlı bir şekilde gözden geçirmek ve en son güncellemeleri değerlendirmek istiyorsanız, uzak bir branch’ın ipucunu kontrol etmek yararlı olabilir. Bunu Visual Studio’da yapmak için, önce uzak reponuzdan en son güncellemeleri getirdiğinizden ve aldığınızdan emin olun. Ardından, incelemek istediğiniz remote branch’a sağ tıklayın ve Checkout Tip Commit’i seçin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir